SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Aktywności

I Wirtualny Dzień Otwarty Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie

Towarzystwo Polsko- Niemieckie od początku swojej działalności ściśle współpracuje z Uniwersytetem Humanistyczno- Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do bliższego poznania częstochowskiej Uczelni. W tym roku ze względu na okoliczności Dzień Otwarty Uczelni ma formułę spotkania wirtualnego.

Ogłoszenie: I Wirtualny Dzień Otwarty Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie

Przyznano nagrody i wyróżnienia w konkursie OTO MY!

Jak wiadomo 2018 TPN przystąpiło do europejskiego projektu "Engagiert für Europa" w ramach programu Ersamus+, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o partnerstwie miast, promocja miast partnerskich i wspieranie aktywności instytucji pozarządowych i samych obywateli związanej ze współpracą w tej dziedzinie.

Jednym z działań projektowych był międzynarodowy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży OTO MY!, o którym już informowaliśmy. Nadesłano 103 prace - w czterech 6-7, 8-10, 11-14 i powyżej 15 lat. Prace oceniło profesjonalne jury, któremu przewodniczyła pani dr hab. Beata Bebel-Karankiewicz. Najmłodsi artyści pokazali w pracach swoje ulubione zajęcia, a starsi miasto z ich perspektywy. Przyznano nagrody i wyróżnienia w formie artykułów malarskich. Wystawa w galerii Biblioteki UJD trwała od 2-9 marca 2020. Ostatniego dnia wystawy odbyła się uroczystość wręczenia nagród.

Planujemy przygotowanie wirtualnej wystawy, czekamy na nagrodzone prace naszych projektowych partnerów. A już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia sprawozdania z uroczystości.

TV Orion: Oto Oni

„OTO MY!” ZAPROSZENIE NA POKONKURSOWĄ WYSTAWĘ PRAC PLASTYCZNYCH

Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie zaprasza na pokonkursową wystawę prac plastycznych dzieci i młodzieży z częstochowskich szkół.

Organizatorem konkursu było Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie, które personalnie związane jest z Wydziałem Humanistycznym UJD. Konkurs plastyczny „OTO MY!” odbył się w ramach międzynarodowego projektu „Engagiert für Europa“ we współpracy z miastami Pforzheim (Niemcy), Osijek (Chorwacja) oraz Vicenza (Włochy). Adresowany był do uczniów z terenu miasta i gminy Częstochowa zainteresowanych kulturą codzienną, otoczeniem, przyrodą, a także sztuką i życiem kulturalnym swojego miejsca zamieszkania, którzy podjęli się ujęcia tego tematu w formie ciekawej pracy plastycznej. Temat konkursu realizowano w trzech wiekowych: „Moje ulubione zajęcie/a” dla uczestników w wieku 6 -10 lat, „Częstochowa. Moje ulubione miejsce/a” dla uczestników w wieku 11 - 14 lat oraz „Moje miasto. Częstochowa z mojej perspektywy” dla najstarszej grupy uczestników (powyżej 15 lat).

Głównym celem konkursu było uwrażliwienie uczestników na wspólne cechy kultury codziennej współczesnych Europejczyków oraz płynąca z tego refleksja o mocnych podwalinach integracji europejskiej. „Moje miejsce” ... geograficznie odległe, może okazać się w wielu kulturach europejskich nieoczekiwanie zbieżne.

Prace oglądać można od 2 marca do 13 marca w galerii Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (al. Armii Krajowej 36a). Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z rozdaniem nagród laureatom oraz wyróżnionym odbędzie się 9 marca o godz. 12.00.

Opracowały: dr hab. Hanna Kaczmarek prof. UJD, dr hab. Joanna Ławnikowska-Koper prof. UJD

Zaproszenie: OTO MY! Zaproszenie

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Literaturze

Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolska konferencję naukową organizowaną przez Instytut Literaturoznawstawa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, któremu nasze Towarzystwo patronuje od wielu lat.

Program: VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Literaturze

Tag der deutschen Einheit

Dziś, w dniu 3 października, nasi przyjaciele zza Odry świętują Dzień Jedności Narodowej – najważniejsze święto państwowe nowoczesnej historii Niemiec.

3 października 1990 r. wszedł w życie traktat zjednoczeniowy, na mocy którego Niemiecka Republika Demokratyczna stała się częścią Republiki Federalnej Niemiec i w ten sposób powstał na nowo połączony organizm państwowy.

Od tego czasu, czyli już 29 lat rośnie pokolenie zjednoczonych Niemiec, które nie pamięta życia pod „podzielonym niebem”.

Wszystkim naszym niemieckim przyjaciołom składamy najserdeczniejsze życzenia i radosnego świętowania w 2019 r.

Kino Studyjne OKF ILUZJA i Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie zapraszają na pokaz krótkometrażowych filmów niemieckich, który odbędzie się 2 października o godzinie 18.30

W październiku 2019 OKF ILUZJA odwiedzi delegacja z Kina Komunalnego w Pforzheim. Kino jest prawie równolatkiem ILUZJI – powstało trzy lata wcześniej, prowadzi podobną działalność. W 2019 roku po raz szósty odbył się - podobny do naszego „Częstochowa w kadrze” - konkurs filmów amatorskich „Pforzheimer Selbstgedrehte”. Co dwa lata młodzi filmowcy w wieku poniżej 27 lat zgłaszają do konkursu krótkie formaty wszystkich gatunków o długości do 10 minut.

2 października o godz. 18:30 zostanie zaprezentowanych kilka nagradzanych filmów z ostatnich lat. Odbędzie się również spotkanie z przedstawicielami Kina Komunalnego w Pforzheim.

Serdecznie zapraszamy

Wydarzenie na Facebooku: Pokaz krótkometrażowych filmów niemieckich

Słowacki w Europie. Idea partnerstwa miast i projekt „Engagiert für Europa”

Ostatniego dnia stycznia 2019r. w I LO im Juliusza Słowackiego w Częstochowie odbyło się spotkanie z młodzieżą uczącą się języka niemickiego, które zorganizowałanauczycielka języka niemieckiego i członkini TPN , pani mgr Zofii Sandak-Bernat.

Gościem I LO była Przewodnicząca TPN dr Joanna Ławnikowska-Koper, która przedstawia młodzieży projekt „Engagiert für Europa”, realizowany przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie wraz z Towarzystwem Niemiecko-Polskim i miastem Pforzheim w Niemczech (koordynatorem projektu), organizacją Eurocultura z włoskiej Vincenzy o Stowarzyszeniem Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej w Osijeku w Chorwacji . Była to znakomita okazja do przedstawienia miast partnerskich projektu (szczególnie Pforzheim – miasta bliźniaczego Częstochowy) i przypomnienie idei partnerstwa miast. Nawiązanie do krótkiej historii tej wyjątkowej inicjatywy w Europie i w Polsce uwypukliło i uświadomiło młodzieży jej główne cele: zbliżenie ludzi z różnych krajów i umacnianie pokojowego współistnienia narodów.

Podczas spotkania dr Ławnikowska-Koper zwróciła uwagę na rolę nauki języków obcych, szczególnie języka niemieckiego, podkreślając możliwości i szanse, jakie znajomość języków obcych stwarza w dzisiejszym globalnym świecie. Na zakończenie przedsawiony został bardzo nowoczesny i atrakcyjny projekt studiów ualnycjh opracowany w Instytucie Filologii Obcych Uniwesytetu im. Jan Długosza przez dr Małgorzatę Niemiec-Kaś i dr Andrzehja Skwarę, związany właśnie z językami obcymi: http://www.ifo.ajd.czest.pl/articles/view/studia-dualne-jezyk-niemiecki-w-obrocie-gospodarczym

Projekt można śledzić w mediach społecznościowych: #engagiertfuereuropa

Ruszył projekt „Engagiert für Europa”

Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie przy aprobacie Urzędu Miasta Częstochowy przystąpiło w listopadzie br. do projektu „Engagiert für Europa” (EU-Grundtvig-Projekt 2018-1-DE02-KA202-005069), którego koordynatorem jest Dział Współpracy Zagranicznej partnerskiego miasta Pforzheim (Badenia-Wirtembergia) w Niemczech. W projekcie uczestniczą także dwie inne instytucje pozarządowe z miast bliźniaczych Pforzheim: Deutsche Gemeinschaft z chorwackiego Osijeku i Euroculutra International z włoskiej Vincenzy. Celem podjętej współpracy jest wypracowanie realnych form aktywności obywatelskiej w zakresie lepszego wzajemnego poznania miast - uczestników projektu - i promocji idei współpracy międzynarodowej w Europie oraz przygotowanie merytoryczne i praktyczne przyszłych liderów takich działań. Ważnym tematem działań projektowych jest życie i przyszłość młodych ludzi w Unii Europejskiej, stąd informacje o życiu zawodowym, możliwościach edukacji i wymiany. Nie mniejszą uwagę poświęcono zaktywizowaniu seniorów i promocji partnerstwa miast w mediach społecznościowych (#engagiertfuereuropa). W ramach zaplanowanych na dwa lata działań przewidziane są liczne warsztatowe spotkania partnerów, w tym spotkanie w Częstochowie w listopadzie 2019 r. Jedną z dróg prowadzących do realizacji celów projektu jest prowadzona przez TPN w Częstochowie nauka języka niemieckiego dla seniorów, a już w grudniu zaplanowane jest otwarte spotkanie „Adwent u przyjaciół” (informacje pojawią się na stronie Towarzystwa: tpn.czestochowa.pl).

W dniach 15-17 listopada 2018 r. w Pforzheim odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, na którym omówiono wszystkie czekające uczestników zadania. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem w Muzeum Miejskim niezwykle inspirującej wystawy poświęconej partnerskim miastom Pforzheim, na której prezentacja Częstochowy przygotowana przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Pforzheim, budzi wielkie zainteresowanie.

Rok 2017: Nieodpłatne lekcje niemieckiego dla seniorów

Nieodpłatne lekcje niemieckiego dla seniorów były realizowane od października 2017 roku. Więcej informacji w artykule Gazety Wyborczej.

Rok 2017: Konkurs tłumaczeniowy „Marcin Luter – tłumacz, pisarz, reformator”

Wyniki konkursu tłumaczeniowego „Marcin Luter – tłumacz, pisarz, reformator”, organizowanego przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie i Instytut Filologii Obcych AJD.

1. miejsce: Weronika Chrzuszcz, uczennica kl. II d - IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie
2. miejsce: Paulina Kępa, uczennica klasy II f - IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie
3. miejsce: Wiktoria Motyl, uczennica kl. Ig - IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie
Wyróżniona: Alicja Piecuch, uczennica kl. 2 - VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie
Wyróżniona: Oleksandra Kurasowa, uczennica kl. I a - Zespół Szkół im. gen. W. Andersa w Częstochowie

Opiekun obu wyróżnionych mgr Aneta Włodek.

Rok 2017: Udział w obchodach 500-lecia refeormacj